Login to your account

Username *
Password *
Remember Me

Create an account

Fields marked with an asterisk (*) are required.
Name *
Username *
Password *
Verify password *
Email *
Verify email *
Captcha *
Reload Captcha

Cígera dobieha pri budovaní reprezentačného výberu na MS v hokeji jeho vlastný tieň

Zdeno Cíger v drese Slovanu Bratislava. Zdeno Cíger v drese Slovanu Bratislava. HC Slovan Bratislava

Slovenská reprezentácia sa na šampionát skladá s veľkými ťažkosťami.

 

Hlavný tréner Zdeno Cíger a generálny manažér Róbert Švehla zažívajú pri budovaní mužstva krušné chvíle. Pozvánky sa im vracali ako bumerang s odmietavým stanoviskom či už pre takú alebo onakú príčinu.

Menoslov hráčov s negatívnou odpoveďou už narástol do poriadnych rozmerov a je na ňom už viac ako 20 mien, z ktorých by sa dala vyskladať naozaj atraktívna nominácia. Posúďte sami.

 Brankári: Peter Budaj (Tampa Bay – NHL), Jaroslav Halák (NY Islanders - NHL).

Obrana: Zdeno Chára (Boston – NHL), Martin Marinčin (Toronto - NHL), Andrej Meszáros (Slovan – KHL), Marek Ďaloga (Slovan - KHL), Juraj Valach (Chomutov - ČR), Dominik Graňák (Rögle – Švéd.).

Útok: Marián Hossa (Chicago - NHL), Marián Gáborík (Los Angeles - NHL), Richard Pánik (Chicago - NHL), Tomáš Tatar (Detroit - NHL), Tomáš Jurčo (Chicago - NHL), Marko Daňo (Winnipeg - NHL), Tomáš Záborský (Brynäs – Švéd.), Marek Hrivík (NY Rangers - NHL), Peter Cehlárik (Boston - NHL), Marek Viedenský (Slovan - KHL), Tomáš Marcinko (Červená hviezda Kchun-lun - KHL), Ladislav Nagy (HC Košice - SR), Tomáš Surový (B. Bystrica - SR).

V tejto zostave a doplnením o hráčov 3. či 4. lajny by sa už dal na šampionáte očakávať aj dobrý výsledok.

Pred tým ako sa fanúšikovia pustia do kameňovania hráčov, ktorý odmietli prísť na šampionát, mali by si uvedomiť, koho chcú kameňovať. Väčšina z nich naozaj mala objektívne príčiny, predovšetkým zdravotný stav. Samozrejme sa nájdu aj dôvody typu „nemám zmluvu a manažér mi neodporučil riskovať“. Tých je ale menej a možno ani to nie je pravý dôvod neúčasti niektorých hráčov.

 

Vzťah hráčov a vedenia sa ani po zmene výrazne nezlepšil

Čakalo sa, že po výmene skostnatenej garnitúry na čele SZĽH sa výrazne vylepšia medziľudské vzťahy na linke hráči – vedenie zväzu a reprezentačného výberu. Posledné dni však jasne ukázali, že sa nič také neudialo. Prezident zväzu Martin Kohút postupne zisťuje, že manažovať firmu, kde dokáže ľudí motivovať finančným ohodnotením a manažovať ľudí, ktorí sú od neho finančne slobodní je veľký rozdiel. Ak sa k tomu pridá fakt, že na mnohých stoličkách vo zväze či v reprezentácii sedia ľudia, ktorí nie sú ideálnymi kandidátmi na tieto pozície, tak je výsledkom obrovské množstvo ospravedlneniek, ktoré nemuseli byť.

Komunikácia viazne aj v súčasnosti

Stačí sa pozrieť na komunikáciu s hráčmi počas sezóny ale aj tesne pred šampionátom v minulej ale aj tejto sezóne a je zrejmé, že máme obrovské nedostatky. V minulosti bolo samozrejmosťou, že minimálne generálny manažér osobne navštívil hráčov v zámorí a prebral s nimi prípadnú účasť na šampionáte. V tejto sezóne to Kohút vybavil skype konferenciou ako sa vyjadril pre denník Šport: „Volali sme im cez skype. Na jednej strane boli chalani, na druhej tréner Zdeno Cíger, generálny manažér Róbert Švehla, generálny sekretár Miroslav Valíček, vedúci reprezentačného úseku a ja. Vyjadrili sme im myšlienku, že všetci sú vítaní v reprezentácii, prezentovali naše ciele a oboznámili ich s celkovou atmosférou v národnom mužstve. Sú aj dôležitejšie veci ako víťazstvá.” Zdá sa aspoň podľa účasti na šampionáte, že vysvetlenie cez skype bolo málo presvedčivé.

Až komicky vyzerajú niekedy vyjadrenie trénera Cígera či generálneho manažéra Švehlu o komunikácii s hráčmi. Stačí si pozrieť na dva prípady z posledných dní. "Robovi Švehlovi sa zatiaľ nedarí im dovolať. V minulých rozhovoroch nikto z nich nám nepovedal nie, chceme ale od nich počuť stanovisko," povedal Cíger na adresu dvojice Pánik, Jurčo takmer 48 hodín po vypadnutí Chicaga z play-off. Nakoniec ani jeden na šampionát necestuje...

Na druhej strane o tom, že Michel Miklík na šampionát ide vedeli už v predstihu ešte pred skončením jeho pôsobenia vo Fínsku. Pre zmenu nášmu vedeniu utieklo, že v krajine tisícich jazier sa hrá ešte aj o 3. miesto. Miklík to našťastie zobral s nadhľadom. "Mne volali už po semifinále, ale tréneri nevedeli, že hrám ešte zápas o bronz. Ale tak ten sa hrá málokde," zjemňoval situáciu pred novinármi skúsený útočník.

Už len ako tragikomická spomienka vyznieva minuloročná komunikácia s Marekom Hrívikom, keď najskôr hráčovi povedali, že nie je v reprezentácii potrebný, aby si to o pár dní rozmysleli a volali ho na šampionát. Lenže to už mal hráč iný program...

 

Cígera dobieha jeho minulosť

Lenže ospravedlnenky neprichádzajú len spoza mora, ale aj z Európy a dokonca priamo z Tipsport ligy, čo je vec v minulosti takmer neslýchaná. Okrem odmietnutia Záborského, ktorého vzťah k reprezentácii je po jeho predchádzajúcich skúsenostiach chladný, prišli odmietavé stanoviská aj zo slovenskej súťaže. Už dávnejšie sa záporne k účasti na šampionáte vyjadril Ladislav Nagy a naposledy aj kapitán majstrovskej Banskej Bystrice Tomáš Surový.

Trocha je toho ale už veľa a do toho sa nám ospravedlňujú aj hráči z extraligy,“ vyjadril sa k ospravedlneniam Cíger. Surový sa pre Nový čas vyjadril: "Tento rok sa na majstrovstvách sveta nezúčastním. Po náročnej sezóne som unavený, mám aj zdravotné problémy, ktoré si potrebujem doriešiť, aby som bol stopercentne na ďalšiu sezónu pripravený."

Reprezentačného trénera tak dobieha jeho vlastná minulosť. Práve on sa stal v minulosti priekopníkom toho, že aj v slovenskej súťaži sa nájdu hráči, ktorí odmietnu pozvánku do reprezentácia. Práve Cíger odmietol účasť v nej ešte v čase, keď hrával za Slovan slovenskú najvyššiu súťaž z dôvodu únavy po náročnej sezóne. Ťažko tak môže práve on vyčítať a apelovať na hráčov, aby išli do reprezentácie.

Rate this item
(0 votes)
Last modified on štvrtok, 27 apríl 2017 05:04

Leave a comment

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

Najčítanejšie

Tweety

VIDEO: Cleveland Cavaliers v play-off NBA krok od postupu https://t.co/6Zu5VE9tpc
Jaškin pri svojej premiére v play-off pomohol St. Louis k víťazstvu https://t.co/VvIz8AqCi1
#GirodItalia pred štartom prišlo o 2 cyklistov z tímu #Bardiani . #pirazzi a #RUFFONI neprešli dopingovými testami… https://t.co/r7Hl6ZdXfB
Follow AAAsport.sk on Twitter

Post Gallery

VIDEO: Cleveland Cavaliers v play-off NBA krok od postupu

VIDEO: Neuveriteľný obrat Anaheimu z 0:3 na 4:3, Sekera nedohral

Giro s dopingovým škandálom, cyklisti Bardiani Pirazzi a Ruffoni neprešli kontrolou

VIDEO: V NHL Rangers aj po druhýkrát zdolali Ottawu a vyrovnali stav série v play-off

VIDEO: Washington v NBA po skvelom úvode zdolal Boston

Za výbuch na štadióne Slovana Bratislava dostal iba podmienku

VIDEO: Okolo Kalifornie so Saganovcami aj ďalšími Slovákmi

Ajax Amsterdam má nakročené do finále Európskej ligy

VIDEO: LeBron James strojcom ďalšieho víťazstva Clevelandu