apríl 18, 2019

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me

Premier League otriasa škandál, Barton za stávky na vlastných s 18 mesačným trestom

Joey Barton (FC Burnley) Joey Barton (FC Burnley)

V najvyššej anglickej súťaže udelila domáca federácia jeden a pol ročný trest. Joey Burton z Burnley si nezahrá za stávkovanie.

Anglická futbalová federácia (FA) udelila tvrdý trest 34-ročnému strednopoliarovy za stávky proti vlastným klubom, navyše v niektorých prípadoch bol priamym účastníkom stretnutí. "Joey Barton má s okamžitou platnosťou na 18 mesiacov pozastavenú činnosť vo futbale a všetkých  aktivitách s ním súvisiacich. Futbalista zároveň musí  zaplatiť pokutu 30-tisíc libier," píše sa vo vyhlásení FA

 Futbalista sa proti trestu, ktorý by mu vypršal v jeho 36 rokoch plánuje odvolať. K trestu pridal aj svoje vyhlásenie. „Súhlasím s tým, že som porušil pravidlá pre profesionálnych futbalistov, ale cítim, že trest je výrazne vyšší, než by bol pre iných menej kontroverzných hráčov,“ priznal na úvod a pokračoval: „Bojoval som s návykom na hazardné hry a poskytol FA zdravotnú správu o mojom probléme. Som sklamaný, že sa to nebralo do úvahy.

Zároveň poukázal priamo na FA a Premier League: „Myslím si, že ak FA skutočne vážne bojuje proti hazardu vo futbale, musí sa pozrieť na svoju vlastnú závislosť na hazardných spoločnostiach, ich úlohe vo futbale a vo športovom vysielaní, a nie len obviňovať hráčov, ktorí stávkujú.

Priznal, že od roku 2004 vsadil v stávkovej spoločnosti Betfair na účte registrovanom na jeho vlastnom mene približne 15-tisíc stávok v priemernej výške 150 libier. Svoj problém s odvykaním od stávkových hier prirovnal v Premier league k liečeniu alkoholika: „Je to ako požiadať zotavujúceho sa alkoholika, aby strávil celý svoj čas v krčme alebo v pivovare.“ Rovnako poznamenal, že jeho posledná stávka na vlastné mužstvo bola ešte v roku 2011 a aj to na rezervný tím.

 

V rámci otvorenosti zverejnil aj zoznam stávok, ktoré mali byť predmetom šetrenia FA:

Joey Barton a jeho stávky
Joey Barton a jeho stávky

Celé vyhlásenie Joey Bartona:

Súhlasím s tým, že som porušil pravidlá pre profesionálnych futbalistov, ale cítim, že trest je výrazne vyšší, než by bol pre iných menej kontroverzných hráčov. Bojoval som s návykom na hazardné hry a poskytol FA zdravotnú správu o mojom probléme. Som sklamaný, že sa to nebralo do úvahy. Myslím si, že ak FA skutočne vážne bojuje proti hazardnu vo futbale, musí sa pozrieť na svoju vlastnú závislosť na hazardných spoločnostiach, ich úlohe vo futbale a vo športovom vysielaní, a nie len obviňovať hráčov, ktorí stávkujú.

 

Nie som vo futbale jediný s problémom s hazardnými hrami. Vyrastal som v prostredí, kde stávkovanie bolo a stále je súčasťou kultúry. Od chvíle, keď si môžem spomenúť, mi moja rodina dovoľovala stávkovať a starší členovia rodiny za mňa podávali stávky na veľké preteky ako Grand National. K dnešnému dňu len zriedka súťažím bez toho, aby bolo niečo v stávke. Či už je to golf s priateľmi za niekoľko libier, alebo hrám šípky v tréningovom ihrisku, milujem konkurenciu. Milujem víťazstvo. Som na ňom závislý na tom. Je treba povedať, že profesionálny futbal má už dlhú dobu stávkovú kultúru a ja som bol v tomto športe celý svoj dospelý život.

 

Vzhľadom na množstvo peňazí vo futbale a rozmach stávok na šport, chápem, prečo boli sprísnené pravidlá, a takisto súhlasím s tým, že som ich porušil. Súhlasím tiež s tým, že FA sa musí postaviť v tejto otázke. Ale určite musia prijať, že medzi ich pravidlami a kultúrou, ktorá obklopuje moderné hry, je obrovský konflikt, kde každý, kto sleduje futbal v televízii alebo na štadiónoch, je bombardovaný marketingom, reklamou a sponzorstvom stávkových spoločností.

 

To všetko znamená, že to nie je jednoduché prostredie, v ktorom sa pokúša zastaviť hazardné hry, alebo dokonca povzbudiť ľudí v rámci športu, že stávkovanie je nesprávne. Je to ako požiadať zotavujúceho sa alkoholika, aby strávil celý svoj čas v krčme alebo v pivovare. Ak sa FA vážne zaoberá hazardnými hrami, chcela by som ju požiadať, aby opätovne zvážila svoju závislosť od odvetvia hazardných hier. Hovorím, že zakaždým, keď vytiahnem tričko môjho tímu, inzerujem stávkovú spoločnosť.

 

Chcem vysvetliť, že niekedy sú tieto problémy zložitejšie, ako sa zdá.

 

Pokiaľ ide o mieru svojich stávok na futbal, od roku 2004 na účte stávkovej kancelárie Betfair, ktorý som mal vo vlastnom mene, zaregistrovaný na mojom domovskom sídle a overený vlastným pasom, s úplnou transparentnosťou, som umiestnil viac ako 15 000 stávok v celej škále športov . Viac ako 1 200 bolo umiestnených na futbal a podliehalo obvineniam proti mne. Priemerná stávka bola tesne nad 150 libier, mnohé boli len za pár libier.

 

Pre moderného futbalistu sú prestoje a odpočinok dôležité a trávim veľa času mimo tréningu pred televíznou obrazovkou, preskakujúc celý rad športov a stávkoval som na výsledok. Mám rád sledovanie športu a tipovanie. Vzhľadom na môj zárobok futbalistu, je výška stávok relatívne maláé. Stávkovanie je pre mňa menej o tom, koľko peňazí vyhrám alebo stratím, a viac o tom, či dokážem správne odhadnúť výsledokzápasu, ktorý sledujem. Milujem víťazstvá a keďže som prehrával viac ako som vyhral, bránilo mi vsádzať vysoké stávky.

 

Priznávam, že som v rokoch 2004 až 2011 vsadil niekoľkokrát proti mužstvu, v ktorom som pôsobil. Samozrejme súhlasím, že som nemal robiť a bolo to nesprávne a v rozpore s pravidlami. Chcem však ponúknuť širši súvislosti.

 

Za prvé, v každom zápase, v ktorom som nastúpil som odviedol maximum. Som presvedčený, že ktokoľvek, kto ma niekedy videl, hral so mnou alebo proti mne, to potvrdí. Som si viac vedomý, ako ktokoľvek iný, že patrím medzi problémové postavy, ale som oddaný profesionál, ktorý vždy odovzdal na ihrisku všetko.

 

Po druhé, pri niekoľkých príležitostiach, keď vsadil na vlastný tím, aby som prehral, nebol do zápasu nominovaný. Nebol som ani na lavičke. Nemal som žiadnu schopnosť ovplyvniť výsledok, ako keď som vsádzal na šípky, biliard alebo kriketový zápas v západnej Indii. Musím dodať, že niektoré moje stávky proti vlastnému mužstvu boli preto, že som bol frustrovaný z toho, že som nemohol zasiahnuť do diania a vyjadril som tým svoju sebeckosť. Chápem, že s tým ľudia nemusia súhlasiť, ale bol som taký.

 

Po tretie, musím poukázať na to, že posledná z týchto stávok proti môjmu vlastnému tímu bola pred šiestimi rokmi (za B-tím). .

Rate this item
(0 votes)
Last modified on piatok, 29 jún 2018 11:37

Leave a comment

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

Najčítanejšie

Error: No articles to display

Tweety

🏒🥅😉👇🇨🇿 Hokejistov Dukla Trenčín posilní obranca Lukáš Kovář. https://t.co/hsCnUhYvDP https://t.co/63ZDZ06xQZ
⚽😡🤔👇🇸🇰 Spartak Trnava v urópskej lige proti Dinamu Záhreb definitívne bez divákov. https://t.co/wvcTs2eYOm https://t.co/GPpMUs6DJ8
❓🤔😡⚽Tak čo, mal ísť von tréner, hráči alebo sa to malo ututlať https://t.co/le0jWvrZ4K https://t.co/usMwdR4zj3
Follow AAAsport.sk on Twitter

Post Gallery

Novým trénerom reprezentácie Pavel Hapal, už len aby nedostal ponuku zo Sparty Praha

Duklu Trenčín posilní do konca novembra Lukáš Kovář

VIDEO: Ján Kozák vymenoval sedmičku hráčov, kvôli ktorým skončil pri reprezentácii, tí budú bez prémií

Spartak Trnava neuspel s odvolaním na UEFA, súboj s Dinamom Záhreb definitívne bez divákov

Jakobsen vyhral tretiu etapu a je v čele Gree-Tour Kuang-si, Erik Baška na 91. mieste

Svetová jednotka Simona Halepová nebude hrať na Turnaji majsteriek

HK Nitra hlási novú posilu, prichádza Kale Kerbashian, hral aj v Austrálii

VIDEO: Tatar prihral na víťazný gól Montrealu, Washington rozhodol v predĺžení

VIDEO: Draftová jednotka Deandre Ayton vstúpila do NBA s double-double